Upright, compact red and white flowers all summer

| Blossom Color | Pink, Purple |
| Bloom Season | Spring, Summer |
| Exposure | Part Shade, Shade |
| Height | 8-12 in |
| Width | 10-14 in |
| Spacing | 8-12 in |
| Container Sizes | 104 |
| Hardiness Zones | 9, 10 |
| Wildlife Attracted | Birds, Butterflies, Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | No wildlife deterred |
| Features | Upright, compact red and white flowers all summer |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | No |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Use in pots, window boxes and landscaping |
| Maintenance Notes |
Keeping a fuchsia over the winter can be a challenge, but here are some ideas that will help you be successful.
|