Compact and ideal for areas with little availible space, dark purple-violet flowers will impress all summer. This butterfly bush is seedless and non-invasive.

| Blossom Color | Purple |
| Bloom Season | Summer, Fall |
| Exposure | Full Sun |
| Height | 48-60 in |
| Width | 48-60 in |
| Spacing | 48-60 in |
| Container Sizes | 28, QT |
| Hardiness Zones | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Wildlife Attracted | Bees, Butterflies, Hummingbirds |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Compact and ideal for areas with little availible space, dark purple-violet flowers will impress all summer. This butterfly bush is seedless and non-invasive. |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | Yes |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Mixed borders; perennial beds; wildlife gardens |
| Maintenance Notes |
Learn to care for your butterfly bush like a pro in our Ultimate Guide to Butterfly Bush. |