Has heart shaped cherry red foliage with green edges. Great in landscapes and containers and will grow well in sunny to partial shade locations. Fertilize at - strength every week throughout the season. They can also be grown indoors as a houseplant.

| Blossom Color | No Blossoms |
| Bloom Season | No Blossoms |
| Exposure | Sun or Shade |
| Height | 15-20 in |
| Width | 8-10 in |
| Spacing | 8-10 in |
| Container Sizes | Quart, 6.5", 8.5" |
| Hardiness Zones | 10, 11 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | Deer |
| Features | Has heart shaped cherry red foliage with green edges. Great in landscapes and containers and will grow well in sunny to partial shade locations. Fertilize at - strength every week throughout the season. They can also be grown indoors as a houseplant. |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Great in landscapes and caladium for containers applications, Heart's Delight caladium will grow well in sunny to shaded locations, providing itself a versatile caladium for sun and shade. |
||||||||||||||||||||
| Maintenance Notes |
Caladiums can be an irritant if ingested. The ASPCA has more information on which plants may be harmful.
Since Caladiums prefer heat and humidity and do not tolerate cold, soggy soils, for most gardeners who live in the north will have best results growing this red caladium plant in pots as a caladium in containers, as the soil in pots or planters warms up faster and has better drainage so plants will not become soggy. Remember for best growth always keep the temperatures above 65 F.
A ¼ - ½ strength fertilizing every week or every other week is fine throughout the season, too strong a fertilizer can burn leaves, and since the leaves last all season you want to keep them looking fresh on your strap leaf caladium. Caladiums like to be moist at all times so avoid allowing them to dry out as it also causes leaves to yellow and drop.
Where the Caladiums will do best depends a lot on your location within the US, since sunlight intensity varies depending on where you live. This makes Heart's Delight caladium a flexible caladium for sun and shade. Here’s a quick reference to help guide you to help you succeed.
|
| 2020 | Top Performer - Young's Plant Farm |