PLEASE NOTE: Good Vibrations® - Privet - Ligustrum ovalifolium is restricted and cannot be shipped to the city of Chicago, IL.
Each golden leaf bears a spot of green in its center and the leaves are arranged irrestistibly neatly on the fine branches. Slow growth rate makes it very easy to case - little, if any pruning is required. Great as a border plant, cut flower, landscape, and focal point

| Blossom Color | No Blossoms |
| Bloom Season | Spring, Summer, Fall |
| Exposure | Part Shade to Sun |
| Height | 36-60 in |
| Width | 30-48 in |
| Spacing | 30-48 in |
| Container Sizes | 28, QT |
| Hardiness Zones | 6,7,8,9 |
| Wildlife Attracted | No Wildlife Attracted |
| Wildlife Deterred | No Wildlife Deterred |
| Features | Each golden leaf bears a spot of green in its center and the leaves are arranged irrestistibly neatly on the fine branches. Slow growth rate makes it very easy to case - little, if any pruning is required. Great as a border plant, cut flower, landscape, and focal point |
| Adaptable as a Houseplant | No |
| Bog Plant | No |
| Is Disease Resistant | No |
| Drought Tolerant | No |
| Edible | No |
| Erosion Control | No |
| Fragrant Flower | No |
| Fragrant Foilage | No |
| Heat Tolerant | Yes |
| Native to North America | No |
| Salt Tolerant | No |
| Succulent | No |
| Water Plant | No |
| Uses |
Plant as a specimen or very colorful hedge. Thanks to its bright variegated foliage, it makes a very bold statement, however you use it. |
| Maintenance Notes |
Slow growth rate makes it very easy to care for. Little, if any, pruning is required. PLEASE NOTE: Good Vibrations® - Privet - Ligustrum ovalifolium is restricted and cannot be shipped to the city of Chicago, IL. |